Sklerotizačná liečba je metóda obliterácie varikóznych a metličkových vén, pomocou injekcie dráždivého /sklerotizačného/ roztoku do jej lumenu. My používame 1 % až 2% roztok Aethoxysklerolu a súčasne je povinná minimálne 48 hodinová trvalá elastická kompresia danej končatín. Úkon vykonáva cievny chirurg.
Základným mechanizmom účinku je navodenie chemickej /farmakologickej/ fibrózy a následného zániku lúmenu poškodenej vény. Liečba krčových žíl sklerotizáciou je ambulantné ošetrenie, ktoré nevyžaduje hospitalizáciu, je bezbolestné a nijako Vás neobmedzí pri plnení bežných pracovných povinností. Existujú tri možné postupy – francúzska technika, metóda podľa Sigga a Írska Faganova metodika.
U nás sa vykonáva kombinovaná Francúzska metodika /v polohe horizontálnej/ a liečba podľa Sigga/ od distálnych varixov smerom k proximálnym/. Táto kombinovaná metodika má viacero výhod: je nebolestivá, vykonáva sa v leže pod lupou pomocou mikroihly /komáriková metoda/, keď sa nabodáva len stena poškodenej vény. Tým, že Aethoxysklerol picháme pod lupou, ktorá má 3,5 násobné zväčšenie, dokážeme ošetriť aj najjemnejšie /metličkové/ vény. Po každej injekcii naložíme minimálne dva kompresívne tampóny, ktoré fixujeme leukoplastom. Celková dávka jednej aplikácie u nás nepresahuje odporúčaných 2x2 ml t.j. dve ampulky sklerotizačného roztoku. Následne sa nakladá elastická kompresia po dobu 48 hod. V deň ošetrenia sa odporúča zvýšená fyzická aktivita, chôdza.
Po skončení sklerotizácie nasadzujeme kompresiu elastickými pančuchami. Hneď po skončení sklerotizácie a naložení dostatočnej kompresie (35mmHg) sa musí pacient minimálne hodinu intenzívne prechádzať. Taktiež je doporučený denný aktívny pohyb (chôdza, bicyklovanie atď) pre lepšiu aktivizáciu svalových púmp a zabezpečenie lepšieho odtoku krvi.
Cena: 30,00 € / 1 ampulka